ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

17 листопада в світі відзначається Міжнародний день недоношених дітей. Він був заснований в 2009 році за ініціативою Європейського фонду по догляду за новонародженими дітьми. Колір, яким найчастіше позначають проблему недоношених дітей - фіолетовий, саме тому в цей день відомі особистості багатьох країн вдягають фіолетові елементи одягу та використовують цей колір для привернення уваги.

Мета Дня недоношених дітей - публічно заявити про існуючу проблему в суспільстві, про необхідність вирішення нагальних завдань, з якими стикаються лікарі та сім'ї з недоношеними дітьми, допомогти знайти їм підтримку і розуміння, інформувати суспільство про наслідки передчасних пологів, їх профілактику і необхідність збереження вагітності до термінових пологів. Щорічно на планеті близько 15 мільйонів дітей народжуються з малою вагою. Більше одного мільйона з цих дітей вмирають невдовзі після народження, а багато хто страждає від різних видів фізичної та неврологічної  інвалідності або відчувають проблеми в навчанні. За статистикою, передчасні пологи є причиною майже половини всіх випадків смерті новонароджених дітей в світі. Всі новонароджені діти вразливі, але передчасно народжені — особливо, а проблема передчасних пологів залишається однією з важливих проблем. В Україні впродовж останніх років частота передчасних пологів коливалася в межах 3-5%. Прогноз життя недоношених дітей безпосередньо залежить від терміну гестації і маси тіла при народжені. Значна частина перинатальної і малюкової смертності припадає саме на недоношених дітей. Щороку у світі народжується близько 20 мільйонів дітей під час передчасних пологів. Із 4 мільйонів неонатальних смертей впродовж року у світі більше, ніж п'яту частину становлять недоношені (ВООЗ). Найуразливішою є категорія глибоко недоношених новонароджених з масою тіла від 500 до 1500г, які внаслідок морфофункціональної незрілості та труднощів адаптації до позаутробного життя потребують особливої опіки, спрямованої на збереження їх здоров'я та якості життя. В пологових будинках м. Запоріжжя в 2021 році прийнято 2635 пологів, нажаль народилася 141 недоношена дитина. Із загальної кількості пологів серед жінок, які спостерігалися в жіночих консультаціях міського підпорядкування, в 2021 році зареєстровано 123 випадки передчасних пологів  (3,9% від загальної кількості пологів).

Медичні та економічні питання виходжування недоношених дітей успішно вирішуються. В м. Запоріжжя в 2013році відкрито КНП «Обласний перинатальний центр» ЗОР - майже всі пологи в терміні 22-27 тижнів відбуваються в цьому закладі. Кожний пологовий будинок, КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР має все необхідне для надання допомоги жінкам у виношуванні дитини - з 2007 року виходжують дітей вагою від 500 грамів. Досвідчені лікарі та медичні сестри пологових будинків, дитячих лікарень в повному обсязі надають медичну допомогу недоношеним новонародженим, навчають молодих мам догляду за новонародженими, принципам грудного вигодовування, надають  психологічну допомогу породіллям, які її потребують. Лікувальний процес забезпечений сучасною апаратурою та обладнанням: кувезами для виходжування глибоконедоношених дітей, ліжечками з підігрівом, лампами для проведення фототерапії. Придбано реанімобіль для транспортування недоношених дітей, який обладнаний необхідним для безпечного перевезення таких новонароджених з пологових будинків до відділення патології недоношених дітей КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР. Придбано обладнання для пологових будинків та КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР на понад 10 млн. гривень.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує про необхідність раннього (до 12 тижнів) взяття на диспансерний облік вагітних в жіночих консультаціях для своєчасного виявлення ускладнень вагітності, попередження передчасних пологів та народження недоношених дітей.