ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

Поліомієліт (від грец. πολιός - сірий і μυελός - спинний мозок) - дитячий спинномозковий параліч, гостре, висококонтагіозне інфекційне захворювання, обумовлене ураженням сірої речовини спинного мозку поліовірусом  і  характеризується переважно патологією нервової системи.

Поліоміеліт у дітей відноситься до розряду небезпечних гострих інфекційних захворювань, може мати важкі наслідки, включаючи інвалідність, і навіть летальний результат. Найчастіше захворювання зустрічається у дітей дошкільного віку.

Поліовіруси передаються досить легко, зазвичай це відбувається через рот із зараженою водою або їжею, а також через фекалії. При цьому віруси надзвичайно живучі і можуть зберігатися у воді до трьох місяців, а в фекаліях - до півроку. Потрапивши в організм, вірус починає активно розмножуватися в кишківнику  протягом 3-5 днів і потім потрапляє в кров, де піддається атаці антитіл (якщо дитина була провакцинована).

Поліомієліт у дітей в основному протікає у безсимптомній або стертій формі. Іноді трапляється так, що поліовірус проникає в ЦНС, розмножується в мотонейронах, що призводить до їх загибелі. Викликає незворотні парези або параліч м'язів. Завдяки широкому використанню безпечних і ефективних вакцин поліомієліт стане другою хворобою людини (після віспи), яка буде повністю ліквідована. Станом на 2020 р виявлено лише 20 випадків захворювань, викликаних диким поліовірусом. Ендемічними країнами залишаються Афганістан, Нігерія і Пакистан.  У Всесвітній день боротьби з поліомієлітом, ми відзначаємо досягнутий прогрес і віддаємо належне людям, які роблять його досягнення можливим, прищеплюючи своїх власних дітей, працюючи над тим, щоб всі без винятку діти були охоплені щепленнями, щоб жодна дитина в майбутньому не піддавалася небезпеці розвитку хвороби, що призводить до інвалідності.

Глобальній ініціативі «щодо ліквідації поліомієліту» виповнилося 30 років. До того як в 1955 році була введена перша вакцина проти поліомієліту, ця хвороба, яку люди в основному переносять в дитячому віці і яка призводить до розвитку паралічу приблизно в одному з 200 випадків, була джерелом серйозних побоювань для великого числа людей. До початку 1980-х років число нових випадків скоротилося, але при цьому щодня сотні дітей у всьому світі ставали паралізованими через перенесений поліомієліт. У 1988 р.  Всесвітня асамблея охорони здоров'я прийняла офіційне рішення ліквідувати поліомієліт, і внаслідок цього була заснована Глобальна ініціатива з ліквідації поліомієліту. З тих пір більше 2,5 млрд дітей були імунізовані проти поліомієліту завдяки спільним діям більш ніж 200 країн і 20 мільйонів добровольців. Існують три типи дикого поліовірусу. Останній випадок захворювання, викликаний поліовірусом типу 2, був зареєстрований в 1999 р, а в вересні 2015 року було оголошено про його ліквідацію. Випадки, викликані поліовірусом типу 3, не виявлялись з листопада 2012 року. Однак усунення інших 0,01% випадків поліомієліту виявилося непростим завданням. Такі фактори, як конфлікти, політична нестабільність, наявність важкодоступних груп населення і слабка інфраструктура охорони здоров'я, продовжують ускладнювати процес ліквідації цієї хвороби. До тих пір, поки не будуть розірвані останні ланцюги передачі вірусу в ендемічних регіонах, небезпека його завезення в країни, де поліомієліт вже ліквідовано, буде зберігатися. Незважаючи на те, що в Європейському регіоні ВООЗ немає поліомієліту, важливо продовжувати вакцинацію до тих пір, поки ми не позбудемося цієї хвороби в масштабах всієї планети. Поки вірус поліомієліту продовжує циркулювати десь в світі,  неімунізована людина наражається на ризик.

У 2002 р Європейський регіон був оголошений територією, вільною від поліомієліту. Цей статус переглядається щорічно на основній незалежній Європейській регіональній комісії з сертифікації  ліквідації поліомієліту (РКС). На підставі розгляду всесвітніх звітів РКС робить висновок про можливе повернення вірусу або відновлення його циркуляції. Для запобігання подальшого поширення інфекції та прийняття заходів в разі виявлення захворювання, Регіональна комісія приділяє додаткову увагу питанням безпечного зберігання (контейнмента) або знищення поліовірусів, які в даний час зберігаються в установах і на підприємствах , що займаються дослідженнями і виробництвом вакцин.У своєму звіті РКС висловила стурбованість у зв'язку з тим, що в деяких країнах рівень охоплення вакцинацією знижується. РКС визначила три країни, що піддаються високому ризику можливого поширення поліовірусу в разі його появи або завезення: Боснія і Герцеговина, Румунія і Україна, і віднесла 21 країну до категорії помірного ризику. РКС настійно закликає всі країни забезпечити високий рівень охоплення плановою вакцинацією.

Департамент охорони здоров'я закликає батьків відповідально відноситись до здоров’я своїх дітей та вчасно вакцинувати  від поліомієліту, надолужити пропущені щеплення, якщо такі не були проведені своєчасно з вагомих підстав.