ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

В країні залишається неблагополучна епізоотична ситуація щодо сказу - гострого інфекційного захворювання тварин і людини, спричиненого нейротропним вірусом. Сприятливими факторами щодо ускладнення епізоотичної та епідемічної ситуації являється неповне охоплення імунізацією проти сказу домашніх тварин.

В Запорізькій області в 2019 році 220,5 осіб на 100 тис. населення звернулися в заклади охорони здоров’я за антирабічною допомогою внаслідок нападу тварин.

Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:укус; подряпину та мікроушкодження шкіри; потрапляння зараженої слини на слизові оболонки. У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки - з-поміж свійської фауни, а в дикій природі - лисиці та вовки. Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, кажани (не виключається можливість аерогенно-контактного зараження).

У людини інкубаційний період сказу триває 1–3 місяці, але може варіювати від одного тижня до року, залежно від місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову); кількості й активності вірусу, що потрапив у рану; віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).

Захворювання характеризується розвитком енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. Початкові симптоми сказу - підвищення температури, сильний головний біль, а також незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження, оніміння верхніх кінцівок та язика, порушення ковтання, гнусавість. Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку. Є дві форми цього захворювання: активний і паралітичний сказ. Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.  На паралітичний сказ припадає близько 30% усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню і з легшим перебігом. Відбувається поступовий параліч м’яз, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть.

У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини, яка запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків. Коли є ризик короткого інкубаційного періоду, окрім вакцини застосовують і людський антирабічний імуноглобулін. Тварину, яка покусала людей або тварин, слід негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки для огляду й утримання під наглядом спеціалістів протягом десяти днів.

Профілактичні заходи щодо сказу поділяються на два напрями: боротьба з носіями збудника і недопущення розвитку захворювання у людини, яку покусала чи обслинила скажена тварина. Для профілактики сказу необхідно: регулярно вакцинувати свійських тварин; уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами; не торкатися диких чи безпритульних тварин; не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти).

Після укусу негайно зверніться до сімейного лікаря! Якщо тварина домашня, попросіть власника надати документи, що підтверджують її щеплення. Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус. Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує: якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя! Стережіться безпритульних, а тим більше диких тварин.