ЗНАЙТИ ЛІКАРЯ ПО ПРІЗВИЩУ:

 

НОВИНИ

19 травня - Міжнародний день боротьби з гепатитом В. Цей день був затверджений Міжнародним альянсом по боротьбі з гепатитом у 2008 році.

Гепатит - глобальна проблема охорони здоров'я: близько 1 мільйона щорічних смертельних випадків обумовлено вірусними гепатитами, кожна третя людина у світі інфікована вірусом гепатиту В. Часто вірусний гепатит діагностується випадково, коли людина звертається до лікаря з іншого приводу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна відноситься до країн з середнім рівнем поширеності вірусних гепатитів - приблизно 3% населення живуть із цим захворюванням.

Вірусні гепатити - це група дуже розповсюджених небезпечних захворювань, що вражають печінку людини. Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають «ласкавий вбивця». Залежно від ступеня тяжкості та індивідуальних особливостей організму, гостра інфекція може мати і незначні клінічні прояви: загальна слабкість, швидка втомлюваність, нудота, блювання, болі в животі, підвищення температури тіла, пожовтіння шкіри, слизових оболонок та склер. Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки.

Серйозність проблеми поширення гепатиту В значною мірою зумовлена інфектогенністю вірусу (за межами людського організму він не гине щонайменше сім днів, зберігаючи здатність викликати інфекцію) і численними шляхами поширення. У високоендемічних районах гепатит В найчастіше поширюється від матері до дитини під час пологів (перинатальна передача) або в результаті впливу інфікованої крові (горизонтальна передача). Вірус також передається через шкіру та слизову при впливі інфікованої крові або рідин організму: зі слиною, менструальними, вагінальними виділеннями, сім’яною рідиною. Тобто передача гепатиту В можлива під час статевого акту, нанесення татуювань, використання лез для гоління та інших подібних предметів, заражених кров'ю, а також під час стоматологічних, хірургічних, косметологічних процедур.

Вакцина проти гепатиту В доступна в світі з 1982 року, ефективна на 95%. ВООЗ рекомендовано проводити щеплення всім новонародженим, навіть у країнах з низьким рівнем захворюваності. На сьогодні понад 140 країн світу включили вакцинацію проти гепатиту В до своїх Національних календарів щеплень, в тому числі з 2000 року - і наша країна. Медичні заклади міста вакциною проти гепатиту В забезпечені в достатній кількості. Щеплення проти вірусного гепатиту А проводиться на базі приватних кабінетів щеплень за власні кошти громадян. Профілактика його потребує дотримання санітарно-гігієнічних правил поведінки в побуті та на об’єктах епідемічного ризику.  Гепатит С - найбільш важка форма вірусного гепатиту, яку називають ще посттрансфузійним гепатитом. Вірус гепатиту С має близько 100 підтипів, тому вакцини проти нього не існує. 

Профілактикою гепатитів є дотримання правил особистої гігієни; використання одноразових шприців і стерильних рукавичок при виконанні будь-яких ін'єкцій; використання методів бар'єрної контрацепції при випадкових статевих контактах; виконання  профілактичної вакцинації за рекомендацією лікаря.

Проблемою вірусних гепатитів в м. Запоріжжя займаються 9 кабінетів інфекційних захворювань (7 дорослих та 2 дитячих), де працюють 16 лікарів–інфекціоністів (з них 6 дитячих). Консультування хворих на хронічні вірусні гепатити з призначенням противірусної терапії здійснюється у гепатологічному центрі КНП «Запорізька обласна клінічна інфекційна лікарня» ЗОР (б.Гвардійський, 142).

Департамент охорони здоров’я міської ради нагадує: при своєчасній діагностиці та лікуванні з цією хворобою можна успішно боротися. Кваліфіковані поради щодо стану вашого здоров’я може надати сімейний лікар.